Bostadslån och pantbrev

Bolån

Som bostadsrättsinnehavare väljer du själv vilken långivare du vill använda dig av. Din möjlighet att få en bra ränta beror på lägenheten och på din egen ekonomi.

Pantbrev
Pantsättning av lån ska skickas av låneinstituten direkt till SBC för åtgärd. Skicka inte via Bostadsrättsföreningen.
All pantbrevshantering sköts av SBC och kostnaden för detta betalas av medlemmen - pantsättningsavgift tas ut. Kontakta SBC via telefon 0771-722 722 eller använd deras formulär.

Erbjudande från Nordea
Bostadsrättsföreningen har de gemensamma lånen hos Nordea som därför erbjuder bostadslån med rabatterade priser till våra medlemmar. Kanske är de villkoren som Nordea erbjuder här bättre än de du kan hitta själv. Kanske inte. Du väljer. Räntesatserna är tidsbundna. Har tiden löpt ut kan du ändå höra av dig och se vilka rabatter Nordea har att erbjuda. Det är ett bra sätt för dig som inte kan få en bra rabatt individuellt att haka på dina grannar och din förenings goda ekonomi. Nedan kan du se det erbjudande som Nordea gav föreningens medlemmar 2019.